93-то Средно училище
"АЛЕКСАНДЪР теодоров – Балан"
Нашата визия
93-то СУ “Александър Теодоров-Балан” е училище с богата история и традиции, ориентирано да направи своите възпитаници достойни членове на общоевропейското семейство. Живеем в преломно време, изискващо от нас позитивност, творчески размах и интуиция. Това означава пречупване на традициите през призмата на едно ново мислене, което предполага изграждането на ново съзнание. Всеки един е част от цялото! Посоката, в която трябва да вървим, е към обединяване на усилията на всички, за да осъществим проектите си.
Изгледай видеоклипа
Нашият патрон
Александър Стоянов Теодоров-Балан
/1859-1959/
Александър Стоянов Теодоров-Балан е български езиковед, литературен историк и библиограф, действителен член на Българската академия на науките. Той е първият ректор на Софийския университет. Близо 100-годишният живот на Балан е една дълга човешка история на любовта към всичко родно и към езика на дедите, за който език е дошло времето да встъпи в новото време. Желанието му е било да обогати и допълни езика според изискванията на връхлитащото ново време, но запазвайки несравнимата му благозвучност. Балан е и от водещите ентусиасти, създали първата масонска ложа у нас. Освен това заедно с Алеко Константинов е сред създателите на организираното туристическо движение.
Научното наследство на акад. Балан се определя на 866 заглавия на книги, студии, статии и бележки, от които 310 са посветени на българския език. Основно място в научните му занимания заемат изследванията, посветени на граматическия строеж на българския език, особеностите на българската звукова система, борбата с чуждиците, обогатяването на езика с народни думи. Публикува изследвания и в областта на литературната история.
Интериор
STEM центрове и модернизирани кабинети
Два напълно оборудвани информационни кабинети с високоскоростен жичен и безжичен интернет
Всяка класна стая разполага с 65'' интерактивен дисплей.
Кабинет 301
Напълно обновен от пода до тавана, сменена дограма, поставени климатици и наличен 65” интерактивен дисплей.
Кабинет 302
Напълно обновен от пода до тавана, сменена дограма, поставени климатици и наличен 65” интерактивен дисплей.
STEM Кабинет 303
Напълно обновен от пода до тавана, сменена дограма, поставени климатици и наличен 65” интерактивен дисплей. Инсталирано допълнително оборудване, част от STEM. Роботизирани ръце, с възможност за 3D печат, писец, ръка, и лазерно гравиране. Хуманоиден робот, свързан с интернет и приемащ гласови команди.
STEM Кабинет 304
Напълно обновен от пода до тавана, сменена дограма, поставени климатици и наличен 65” интерактивен дисплей. Инсталирано допълнително оборудване, част от STEM. Роботизирани ръце, с възможност за 3D печат, писец, ръка, и лазерно гравиране. Очила за виртуална и добавена реалност.
Кабинет 305
Кабинет 306
Кабинет 201
Наличен 65” интерактивен дисплей.
Кабинет 202
Кабинет по биология и здравно образование и химия и опазване на околната среда. Наличен 65″ интерактивен дисплей.
Кабинет 203
Кабинет по физика и астрономия. Наличен 65″ интеркативен дисплей.
Кабинет 204
Наличен 65” интерактивен дисплей.
Кабинет 205
Наличен 65″ интерактивен дисплей и климатик.
Кабинет 206
Наличен 65″ интерактивен дисплей и климатик.
История
Историята на 93-то училище започва преди 59 години като основно училище, което е открито на 4 юни 1963 г. по нареждане на отдел “Народна просвета” при СГНС. За патрон на училището е избран Лазар Станев. От учебната 1987/1988 г. училището се трансформира в ЕСПУ. През 1992г. с решение на педагогическия колектив, 93-то ЕСПУ “Лазар Станев” е преобразувано в СОУ и приема името на видния наш езиковед – академик Александър Теодоров-Балан. През 2016 се превръща в СУ, съгласно новият училищен закон.
93-то училище винаги се е стремяло да бъде уникално и да търси нови посоки на развитие. От учебната 1985/1986г. е базово училище към Катедрата по български език и литература на СУ “Св. Климент Охридски”. През 1986/1987 г. за пръв път в училищната история се създават паралелки със спортен профил. През 1989/1990 учебна година училището е единственото в България, където се създават две паралелки с УПК за стюардеси и става базово към БГА “Балкан”. През 1993/1994 учебна година настъпват важни промени в училището: подписва се договор с Факултета по журналистика и масови комуникации на СУ “Св. Климент Охридски” с прием на журналистически паралелки. Училището отново е единственото в България с такъв прием на ученици и получава статут на Колеж по журналистика към факултета. В същата година се откриват и професионални паралелки по икономика. Опитът и постигнатите резултати, дават възможност днес да продължи обучението в профил „Обществени науки”, а ориентиращите към хуманитарните дисциплини ученици, получават допълнителни знания в часовете по журналистика и криминалистика.
За учебната 2022/2023 г. водени от световната тенденция към цифрово бъдеще 93-то обявява приеми ученици след завършен 7. клас и в СТЕМ профил “Софтуерни и хардуерни науки”.
ОТЛИЧИЯ И НАГРАДИ
Антоанета Гетова награда от район Слатина
Международна дистанционна олимпиада "Кингс"
2022г.