Във връзка с писмо с вх. № РУО1 – 28332/11.09.2023 г. от Столична дирекция на вътрешните работи /СДВР/ Ви уведомявам, че в периода септември-октомври 2023 г. се организира и провежда традиционната акция на полицията „Децата тръгват на училище! Да ги пазим на пътя!”. Седмицата от 16 до 22 септември е обявена за Седмица на детската пътна безопасност под надслов „Лесно е да спасиш живот! Просто спазвай правилата”, а 20 септември е определен за „Ден без жертви на пътя“.
За периода от 01.06.2023 г. до 31.08.2023 г. са настъпили 31 ПТП с пострадали деца и ученици, от които 35 ранени и един загинало. Ранените деца и ученици се разпределят съответно: ранени пешеходци – 1, пътници – 21 и водачи – 3. Има едно загинало дете-пътник в автомобил. Пострадалите, групирани по възраст, са съответно:17 годишни – 7 ранени лица /един загинал/; 16 годишни – 4 ранени лица; 15 годишни – 1 ранено лице; 14 годишни – 4 ранени лица; 13 годишни – 1 ранено лице; 12 годишни – 3 ранени лица; 11 годишни – 1 ранено лице; 10 годишни – 2 ранени лица; 9 годишни – 2 ранени лица; 8 годишни – 1 ранено лице; 7 годишни – 4 ранени лица; под 6 години – 5 ранени лица
От страна на отдел „Пътна полиция“ на СДВР са планувани мероприятия за повишаване безопасността на децата и учениците, както в първия учебен ден, така и през цялата учебна година. В тази връзка отдел „Пътна полиция“ — СДВР предоставя на Вашето внимание следните препоръки към водачи, пътници и пешеходци:
Препоръчително е пешеходците да имат следното поведение:
- Да вървят по тротоара.
- Да използват подлезите и надлезите.
- Ако няма тротоар, да се движат срещу колите и най-вляво по банкета.
- Преди да пресичат на пешеходна пътека, винаги да се оглеждат в двете посоки.
- Да се убедят, че шофьорът ги е видял и разбрал, че ще пресичат. Предимството не гарантира безопасно пресичане.
- Да пресичат улицата бързо.
- Да пресичат само на зелено.
- Дори светофарът да свети зелено, да се оглеждат за приближаващи коли
- Да не отклоняват вниманието си като гледат в телефона или друго устройство, когато пресичат.
- Ако са със слушалки да намалят звука, за да чуват страничните шумове, с което могат да избегнат евентуална опасност, след подаден звуков сигнал.
- Ако са велосипедисти и използват тротоара или пешеходната пътека, да слязат от велосипеда и да го бутат.
- Особено важно е спазването на препоръките от децата и учениците, като за по-малките, движейки се с придружител нагледното обучение е задължително.
В допълнение може да се обърне внимание на:
– да се покаже най-безопасния маршрут до училище /това обикновено е този с най-спокоен трафик и най-малко улици за пресичане/;
– да се научи да ходи по тротоара, а не по платното;
– да не играят с играчка докато ходят, защото може да я изпуснат на платното и да се втурнат, за да си я вземат;
– да се обясни на детето за какво да внимава докато върви и да бъде научено при пресичане да спазва простите правила: да спре на бордюра, да погледне наляво, после надясно, после пак наляво, да се ослуша дали не приближава кола и след това да премине;
– да му се напомни, че трябва да пресича на светофар само когато зеленият сигнал свети;
– да му се разяснят опасностите при пресичане измежду спрели автомобили;
– да му служим за пример.
Много злополуки с пешеходци стават поради това, че водачите не могат да ги видят докато не стане прекалено късно. Този проблем е още по-сериозен през нощта и при лошо време. Ако се носи подходящо облекло, ще се увеличи шанса пешеходецът да бъде видян навреме. Такова облекло е с ярки цветове и флуоресцентни елементи за през деня и светлоотразителни елементи за нощта. Светлоотразителни елементи се продават под формата на самозалепващи се ленти, които лесно могат да се прикрепят към дрехи и училищни чанти.
Водачите на ППС (пътни превозни средства) следва да се съобразяват и спазват следните препоръки:
- Да не спират в зоните на пешеходни пътеки или обособените места за пресичане на пешеходци, с което затрудняват видимостта на другите водачи на ППС, спрямо пешеходците.
- Независимо от разрешената скорост водачите да намаляват скоростта и да се движат с особено внимание в районите на пешеходни пътеки и други обособени места за пресичане на пешеходци.
- Да се движат с изключително внимание и подходяща скорост, минавайки покрай спирките на масовия градски транспорт и особено, ако има спряло ППС на спирката.
Водачите на ППС да имат предвид, че пешеходците най-често са непредвидими в действията си и поради различни фактори, отрицателните последствия в повечето случаи са за тях.
Скейтборди, ролерите и скутерите (тротинетки) са много приятен начин за придвижване. За сметка на това те не са безопасни за управление по пътищата. Те са нестабилни и могат да бъдат заплаха както за този, който ги управлява, така и за околните. Многократно по-опасни са, ако ги управлява неопитен човек. Поради това се препоръчва скейтборд, ролери и тротинетки да се карат в паркове и градини, и никога по улицата. Трябва да се избягват много оживените места и да се внимава за другите пешеходци, особено за малки деца и възрастни хора.
Препоръките към пътниците са следните:
- Да пътуват при правоспособен водач (който има свидетелство за управление на моторно превозно средство).
- Да пътуват при трезвен и недрогиран водач.
- Да поставят обезопасителен колан/защитна каска.
- Да не стоят на място, което пречи на водача да контролира превозното средство.
- Да не пречат на водача, да не го разсейват с поведението си – да не говорят високо, да не пускат силно музика.
- Да сядат на задната седалка, ако не са навършили 12 години.
- Да не подават главата, ръцете или краката си през прозореца/люка.
- Да се качват и слизат от страната на тротоара.
- Да пазят околната среда. Да не изхвърлят нищо през прозореца.
- Да бъдат взискателни към водача, ако не си е поставил колан/каска.
- Да бъдат критични към водача, ако превишава скоростта или нарушава други правила.
- Да помнят, че ако превозното средство е повредено и го теглят, е забранено в него да има пътници.
Моля настоящите препоръки по Ваша преценка да бъдат поставени и/или публикувани на видно място за ученици, учители и родители!